40 de poliţişti călărăşeni vor protesta, mâine, în fata Parlamentului

PDFImprimareEmail

Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC) organizează marţi, 10 mai, ac, un miting de protest la Palatul Parlamentului, de la ora 9:30, la intrarea de pe latura Parc Izvor. La  protest participă angajaţi ai M.A.I. şi membrii lor de familie.

Din judeţul Călăraşi, vor fi prezenţi aproximativ 40 de poliţişti, însoţiţi de familiile lor, ne-a informat Dumitru Coarna, liderul SNPC Călăraşi.

 

"Protestăm impotriva  proiectului de Lege privind încadrarea M.A.I. în bugetul alocat"

 Actul normativ, care este planificat marţi, 10 mai, pentru votul final, urmează să reglementeze o disponibilizare masivă a personalului din M.A.I. precum şi anularea mai multor drepturi cuvenite, prin lege, celor disponibilizaţi", reiese dintr-un comunicat al SNPPC.

Inspectoratul Judeţean de Poliţie Călăraşi a înaintat o listă cu radierea 22 de funcţii, precizează inspector de politie, Ramona Tudor.

 

 

 Sindicatul Naţional al Poliţiştilor susţine că prin reducerea considerabilă a numărului real de poliţişti va pune în pericol calitatea ordinii publice în România şi va afecta procesul de aderare la spaţiul Schenge

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com