Călăraşiul, în topul judeţelor cu cea mai scumpă gigacalorie
Scris de Georgiana Dragomir Sâmbătă, 18 Iunie 2011 20:11
Potrivit raportărilor Autorităţii de Reglementare în domeniul serviciilor, Călăraşiul ocupa primul loc în ţară, în clasamentul judeţelor cu cel mai mare preţ plătit de populaţie pentru căldură şi apă caldă: 299 de lei.
Urmează judeţele Teleorman şi Dâmboviţa, unde populaţia plăteşte pentru aceste servicii 298, respectiv 297 de lei.
Cel mai mic preţ pe gigacalorie l-au plătit locuitorii de la bloc din judeţul Covasna, 92 lei, atât cât este şi preţul de producţie al gigacaloriei. Şi bucureştenii se pot declara mulţumiţi de facturile la întreţinere. Dacă preţul de producţie al gigacaloriei a fost de 311 lei, primăria a alocat o subvenţie de 187 lei, abonaţii plătind doar 124 lei pe gigacalorie.
In cazul Călăraşiului, subvenţia la energie termică este zero, adică populaţia plăteşte exact preţul de producţie al energiei.
Articole asemănătoare
- Călăraşi: Lucrările la noul sediu al ITM ar putea fi finalizate, până la sfârşitul anului
- Călăraşi: Haosul de la M9 continuă-Cine mai urmăreşte aplicarea legii?!
- Călăraşi: Inspectoratul Judeţean de Poliţie începe să aibă rezultate bune
- Călăraşi în 2011(III) Groapa de gunoi şi mirosurile care pătrund cu uşa închisă
- Călăraşi: Poliţiştii, implicaţi în prevenirea consumului de alcool şi droguri























