Primarul Dinei “a intrat în analiză”
Scris de Georgiana Dragomir Luni, 13 Iunie 2011 19:03
Prefectul judeţului Călăraşi, Emil Musat, a intrat în posesia referatului întocmit de secretarul comunei Belciugatele, privind încălcarea statutului aleşilor locali de către edilul Petre Dinei.
“Am primit referatul, se conturează o decizie, în ciuda tuturor argumentelor înscrise acolo. Am să mai analizez situaţia, apoi voi face publică decizia”, a declarat, pentru Arena Fm, Emil Muşat.Primarul Dinei riscă să-şi piardă mandatul, întrucât nu mai domiciliază în comuna Belciugatele începând cu data de 10 decembrie 2010, dată de la care şi-a exercitat în mod ilegal mandatul de primar.
Astfel, potrivit articolului 15 din legea nr. 393/2004, calitatea de primar încetează, de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, în cazul schimbării domiciliului într-o altă unitate administrativ-teritorială.
Articole asemănătoare
- "Primarului Cloapote"(Petre Dinei) i se poate înceta mandatul
- Primarul Dragu vrea şase terenuri, în domeniul privat, deşi nu figurează în inventarul municipiului
- Daniel Drăgulin: „ Sunt lucruri mai interesante, alte probleme locale, decât sondaje false!”
- Pe surse: "Redacţia noastră nu a fost invitată la întâlnirea regională a UNPR, de teamă"
- Sala Polivalentă din Călăraşi, transformată în locaţie pentru propagandă politică





















